Powiększenie rodziny może stanowić spore wyzwanie dla miłośników jazdy na rowerze. Jak pogodzić pasję z obowiązkami wobec potomstwa? Rozwiązaniem tego dylematu jest zakup fotelika rowerowego. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek przydatnych przy wyborze konkretnego modelu.

Wspólne wycieczki rowerowe niosą za sobą mnóstwo korzyści zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że aktywny odpoczynek przyda się każdej mamie i każdemu tacie. Maluchy z kolei bardzo lubią przebywać na świeżym powietrzu,
a przejażdżka rowerem na pewno będzie dla nich źródłem wrażeń i dobrej zabawy.

Wiek dziecka

Przepisy obowiązującego prawa nie wyznaczają dolnej granicy, od której można wozić dziecko rowerem. Z kolei producenci fotelików wskazują ukończenie przez dziecko 9 miesięcy jako moment, od którego można myśleć o wspólnych wycieczkach. Chodzi przede wszystkim o to, aby maluch potrafił utrzymywać stabilną pozycję w trakcie jazdy. Najważniejszy jest zatem rozsądek rodziców – trzeba obiektywnie ocenić, czy nasza pociecha może już z nami bezpiecznie podróżować.

Najważniejsze parametry

Foteliki rowerowe powinny być gwarancją wygody i bezpieczeństwa. Rzeczą oczywistą jest to, że zakupu należy dokonać u sprawdzonych źródeł. Niezwykle istotne jest także sprawdzenie, czy produkt odznacza się niezbędnymi atestami oraz certyfikatami.

Jeżeli mamy już na oku konkretny model, warto wykonać krótki test. Trzeba ocenić, czy dziecku jest wygodnie w foteliku. Zwróćmy szczególną uwagę na:

  • część chroniącą głowę – powinna zabezpieczać głowę oraz zapewniać odpowiednie podparcie;
  • podnóżki – ich niezbędnym elementem są zapięcia, które zabezpieczają przed włożeniem przez dziecko stóp w szprychy kół, powinny mieć także możliwość regulacji do wzrostu dziecka;
  • pasy bezpieczeństwa – powinny posiadać zabezpieczenia, dzięki którym dziecko nie będzie w stanie samodzielnie rozpiąć ich podczas jazdy.

Rodzaje fotelików

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje fotelików rowerowych. Są to: foteliki montowane z przodu roweru do kierownicy; foteliki montowane do ramy roweru oraz foteliki montowane z tyłu roweru do bagażnika.

Foteliki montowane do kierownicy są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Ich główną zaletą jest to, że dziecko cały czas jest pod naszą obserwacją. Przedni fotelik wiąże się jednak z nieco mniejszym komfortem dla rowerzysty oraz z utrudnionym manewrowaniem.

Te same plusy i minusy wiążą się z fotelikiem montowanym do ramy. Zamontowanie takiego modelu sprawia, że zachowany zostaje środek ciężkości roweru, co ułatwia rodzicowi utrzymanie równowagi.

Najczęściej spotykanym fotelikiem jest fotelik montowany do bagażnika. Są to większe modele, które przeznaczone są przede wszystkim dla starszych dzieci. Tacy podróżnicy nie wymagają stałej kontroli rodzicielskiej, więc mogą bezpiecznie podróżować za plecami rowerzysty. Główną wadą takiego fotelika jest większa trudność w zachowaniu równowagi, wobec przesunięcia środka ciężkości na tył.

Każdy znajdzie fotelik dla siebie

Nie trzeba rezygnować z rowerowych podróży, gdy na świat przyjdą nowi członkowie rodziny. Dla każdego dziecka można dobrać odpowiedni fotelik, dzięki któremu będzie można cieszyć się podróżą w rodzinnym gronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj