W dzisiejszych czasach konsumenci zwracają coraz większą uwagę na produkty sprzedawane w sklepach. Sprawdzanie i czytanie składu staje się nawykiem codziennym. Szczególną uwagę zwracamy na produkty wybierane dla naszych dzieci, muszą być wysokiej jakości i mieć przejrzysty skład. Informacja dotycząca składu produktu jest bardzo ważna, jednak nie każdy zwraca uwagę na to, w co ten produkt jest zapakowany. Najpopularniejszą formą opakowania jest plastik. Bardzo trwały i tani materiał, dlatego uwielbiają go producenci. W sklepach mamy mnóstwo produktów w plastikowych kubkach, butelkach czy woreczkach. Jednak nie każde plastikowe opakowanie powinno mieć kontakt z żywnością. Popularnym tematem stają się produkty BPA Free. Takie oznaczenie spotkamy nie tylko na produktach spożywczych, ale także na przedmiotach użytku codziennego np. butelkach dla niemowląt, pojemnikach do przechowywania żywności. Co właściwie oznacz takie hasło dla nas konsumentów.

Szkodliwy związek bisfenol A

Za skrótem BPA kryje się związek chemiczny bisfenol A. Dany związek jest głównie wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. BPA ma zbliżoną budowę do żeńskiego hormonu, dlatego niekorzystnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. Przypisuje się mu także związek z niektórymi nowotworami, otyłością, astmą u dzieci, cukrzycą, zaburzeniami układu nerwowego i tarczycy, chorobami serca i niepłodnością u mężczyzn. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i niemowląt. Do organizmu może przeniknąć przez drogi oddechowe, skórę i pokarm, bardzo dobrze rozpuszcza się w produktach zawierających cukier i tłuszcz. Związek BPA możemy spotkać niemal wszędzie, powinniśmy uważać na wszelkie przedmioty wykonane z plastiku, w tym także zabawki dla dzieci czy szczoteczki do zębów. Bisfenol A używany jest także przy produkcji puszek i papieru używanego do wydruku paragonu.

Jak dobrze wybrać opakowanie

Na każdym plastikowym opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie o rodzaju użytego plastiku przy produkcji. Szukamy trójkąta złożonego z trzech strzałek, który w środku ma cyfrę od 1 do 7. Cyfry te są dla nas informacją czy produkt jest bezpieczny i czy może mieć kontakt z żywnością. To samo dotyczy symbolu BPA Free, jeśli znajdziemy go na opakowaniu, mamy pewność, że producent nie użył szkodliwego związku. Bezpieczne dla zdrowia są cyfry 2 – HDPE, 4 – LDPE i 5 – PP. Na pozostałe rodzaje plastików powinniśmy uważać. Numeru 1 – PET/PETE nie poleca się używać wielokrotnie, ponadto do jego produkcji może być użyty związek BPA, 3 – V/PVC może wydzielać toksyny, 6 – PS jest stosunkowo bezpieczny, jednak nie powinien być podgrzewany i 7 – INNE/OTHER może zawierać BPA i nie powinien być podgrzewany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj