Podczas zakupu pierwszych zabawek dla naszego dziecka jesteśmy kuszeni kolorowymi i uroczymi wzorami i formami. Od pewnego czasu popularność zdobywają jednak nowoczesne zabawki kontrastowe. Czym są i dlaczego warto wyposażyć w nie pokój naszego malucha?

Czym są zabawki kontrastowe?

Książeczki, maty i zabawki kontrastowe charakteryzują się specyficznym wyglądem, który na pierwszy rzut oka może nie kojarzyć się z popularnymi akcesoriami dla noworodków. Produkty tego typu odznaczają się przede wszystkim mocnymi, kontrastowymi kolorami. Zazwyczaj należą do nich: czerwień, biel i – dość nietypowa dla zabawek dla dzieci – czerń. Umieszczane na zabawkach kontrastowych wzory i obrazki mają także wyraźnie zaznaczone kontury.

Dlaczego warto kupić zabawki kontrastowe?

Wczesne dzieciństwo to czas intensywnego rozwoju mózgu – warto wspomóc dziecko, by proces ten przebiegł jak najbardziej efektywnie. Jak mogą nam w tym pomóc zabawki kontrastowe? To proste – stymulują one rozwijający się, początkowo niedoskonały wzrok dziecka. W odróżnieniu od klasycznych zabawek w pastelowych kolorach, zabawki kontrastowe przyciągają wzrok i pozwalają na trening skupiania uwagi. Ten przekłada się na rozwój mózgu i sprawne tworzenie nowych połączeń nerwowych, które dzięki odpowiedniej stymulacji nie zanikają. Oznacza to, że w przyszłości nasza pociecha ma większą szansę na wysoki poziom inteligencji i uniknięcie problemów szkolnych.

Ponieważ stymulację rozwoju mózgu warto zacząć jak najwcześniej, powinniśmy w pierwszej kolejności wybierać zabawki i maty kontrastowe dopasowane do percepcji wzrokowej noworodka, a następnie kupować produkty, które dostarczają bodźce nie tylko zmysłowi wzroku (czyli na przykład miękkie książeczki). Dzięki temu zapewnimy dziecku stały, całościowy rozwój przez kolejne lata życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj