Czy technologie w edukacji to przyszłość nauczania? Nowoczesne rozwiązania są coraz częściej wdrażane do szkół i przedszkoli. Jak można je wykorzystać, aby zachęcić dzieci do pogłębiania wiedzy i odkrywania świata? Sprawdź zalety interaktywnych zabaw w dzisiejszej edukacji wczesnoszkolnej.
Zalety technologii w edukacji
Czy polskie szkoły wykorzystują nowe technologie w edukacji w przemyślany i sprytny sposób? Dzisiaj, w dobie zdalnego nauczania, internet jest nieodłączną częścią nauki zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci. Jak jednak było do tej pory? Według wyników badań stowarzyszenia Miasta w Internecie aż 60% wszystkich szkół zabrania używania telefonów w trakcie zajęć, co wynika z ich statutów.
Czy zatem polskie szkoły i przedszkola nie dostrzegają potencjału w technologii w edukacji? Wykorzystanie smartfonów i komputerów w ramach codziennych zajęć może wywołać większe zainteresowanie nauką i samodzielnym zdobywaniem wiedzy. Zaznajomienie się z technologią w najmłodszych latach pomoże nie tylko w przyswajaniu informacji, ale również udoskonali biegłość cyfrową. Wszystko bowiem wskazuje na to, że kształtujący się nowy rynek pracy, będzie bogaty w zawody, które dzisiaj jeszcze nie istnieją, ale będą wymagać znajomości nowych technologii.
Jak wykorzystać technologię w edukacji najmłodszych?
Dzieci szybciej uczą się obsługiwać tablet czy telefon niż czytać i pisać. Nie można przejść obok tego obojętnie. Warto zatem włączyć nowe technologie w edukację czym prędzej, aby pokazać wszystkie możliwości, jakie niosą one ze sobą. Pamiętajmy bowiem, że to pierwsze lata edukacji, mają wpływ na dalszy tok nauczania i rozwój intelektualny dzieci. Jak więc wykorzystać technologię w edukacji przedszkolnej?
Edukacyjne aplikacje
Pierwszym, najczęściej stosowanym pomysłem jest użycie aplikacji edukacyjnych. Dzięki nim w łatwy i przyjemny sposób najmłodsi mogą się uczyć literek, słówek angielskich czy liczenia. Dzieci w przedszkolu mają głód wiedzy i nawet matematyka nie jest im straszna. Warto wykorzystać ich wrodzoną ciekawość świata i pokazać naukę od innej, ciekawszej strony. Zamiast żmudnego rysowania szlaczków, mogą uczyć się wraz z ulubionymi bohaterami bajek. Nauka poprzez zabawę jest zdecydowanie efektywniejsza i skuteczniejsza, co będzie miało przełożenie na dalsze lata edukacji.
Interaktywne gry
Przedszkole to jednak nie tylko miejsce nauki, ale również odkrywania świata. Wspólne zabawy stanowią więc nieodłączną część dnia każdego przedszkolaka. Również w trakcie nich możemy sprytnie przemycić technologię w edukacji. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju gry i zabawy. Pomóc nam może Magiczny Dywan onEVO – interaktywna podłoga tworzona za pomocą specjalnego projektora z wbudowanymi czujnikami ruchu. Dzięki niemu najmłodsi mogą bawić się, a jednocześnie zdobywać informacje z każdej dziedziny wiedzy. Wszystko to za sprawą ponad 100 różnych gier, jakie znajdują się w pakiecie.
Dzieci, które teraz rozpoczynają naukę, w przyszłości będą pracować w zawodach, które w większości jeszcze nie istnieją. Nowe technologie w edukacji wydają się zatem niezbędne, aby bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat techniki czy internetu. Z kolei interaktywne zabawy pomogą w przyswajaniu wiedzy i zachęcą do dalszej nauki.