Pierwszy dzień w przedszkolu to dla malucha, jak i każdego rodzica sytuacja stresowa i niekomfortowa. Oboje muszą zmierzyć się z nieznanym, a często pojawiający się strach malucha przeradza się w płacz i zdenerwowanie. Kiedy posłać dziecko do przedszkola? Jak przygotować malucha na pierwszy dzień w przedszkolu?

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola.

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to temat bardzo indywidualny. Wielu rodziców zmuszonych jest wcześnie odstawić swoją pociechę do wybranej placówki, by sami mogli podjąć pracę zarobkową. Inni opiekunowie wybierają tego rodzaju instytucje w celu uspołecznienia swoich pociech, jak również stworzenia im dogodnych warunków rozwoju fizycznego, społecznego i intelektualnego.

Fachowa opieka w przedszkolu, wczesna edukacja dydaktyczna i przygotowanie do życia społecznego przynosi wiele korzyści w przyszłości, a samo dziecko jest bardziej samodzielne, zaradne i odważne.

Decyzję o rozpoczęciu edukacji przedszkolnej należy podjąć rozważając kilka czynników takich jak:

– dojrzałość dziecka,

– emocjonalne przygotowanie do rozłąki z opiekunem,

– odpowiedni wiek – od 2,5 lat,

– współpraca rodziców i opiekunów, itp.

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Pozostawienie dziecka w przedszkolu może być wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Obawy przed niedostateczną i nieodpowiednią opieką, strach przed płaczem i rozczarowaniem dziecka są uzasadnione, jednak po odpowiednim przygotowaniu rodzic oraz pociecha mogą dużo łatwiej przeżyć pierwsze dni w placówce.

Jak przygotować dziecko do edukacji przedszkolnej?

– rozmowa na temat przedszkola i panujących w nim zasad,

– odbycie adaptacji,

– zapoznanie dziecka z miejscem i wychowawcami,

– pozostawianie dziecka z bliskimi osobami,

– zabawy z innymi rówieśnikami,

– wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj