Zabawki dla niemowlęcia. Potrzebne czy zbędne?

Przyszli rodzice często zastanawiają się jakie zabawki będą najlepsze dla ich dziecka. Noworodki w pierwszych tygodniach życia nie potrzebują wyszukanych zabawek. Wynika to głównie z faktu, że najbardziej potrzebują bliskości matki. Nie widzą wyraźnie, ich narząd wzroku dopiero zaczyna przystosowywać się do otaczającego świata. Doświadczają głównie przez zmysł dotyku. Reagują także na dźwięki. Pierwsze, najprostsze zabawki mogą sie przydać dopiero gdy niemowlę zaczyna interesować się tym, co dzieje sie dokoła.

Im prościej tym lepiej

Dla niemowląt, które dopiero zaczynają widzieć ostro, najlepiej sprawdzą się zabawki czarno-białe, gdyż w takich barwach dzieci początkowo widzą przedmioty. Wartym uwagi i niedrogim rozwiązaniem są karty kontrastowe. Obrazki ciekawią, rozwijają wzrok i ćwiczą skupienie malucha. Kolejnymi prostymi zabawkami są różnego typu grzechotki. Maluszki uczą się dzięki nim chwytać i utrzymywać przedmiot w dłoni. W okresie ząbkowania sprawdzają się gryzaczki, a te, których zawartość można zamrozić przynoszą ulgę, ponieważ działąją chłodząco na dziąsła. Niemowlęta chętnie interesują się również karuzelami ze światełkami, które często wydają dodatkowo delikatne dźwięki lub wygrywają całe melodie. Na rynku dostępne są też pluszaki z funkcją kołysanek.

Bepieczeństwo 

Bez względu na rodzaj zabawki, którą zamierza się dać maleństwu, należy pamiętać o tym, aby była ona dla niego w pełni bezpieczna. Musi posiadać informację o tym, że jest przeznaczona dla dzieci od pierwszych dni życia (często producent zamieszcza po prostu cyfrę „0”). Powinna mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Informacja o braku BPA (Bisfenolu A) jest również jak najbardziej pożądana. Z drugiej strony, niezależnie od poziomu bezpieczeństwa zabawki, nie wolno pozostawiać z nią dziecka bez nadzoru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj