Najlepsze tkaniny na przejściowe pory roku

Przejściowe pory roku charakteryzują się dużą zmiennością pogody. Noce i poranki przypominają jeszcze nieraz zimową aurę, kiedy temperatura spada do wartości minusowych, zaś w ciągu dnia panuje często istnie letnia aura. Z tego względu, prawdziwym wyzwaniem bywa dostosowanie garderoby do panujących warunków, aby nie było ani zbyt ciepło, ani zbyt chłodno. Nie zawsze jednak grubość ubioru idzie w parze z właściwym komfortem termicznym – to, że sweter jest gruby, nie zawsze świadczy o tym, że jest ciepły. Bardzo ważny w tym kontekście jest skład materiału, z którego uszyta jest dana część garderoby. Jak zatem ubierać się w przejściowe pory roku, aby zapewnić sobie komfort termiczny?

Ubierz się tak, aby się nie przegrzać!

Kiedy kombinezony zimowe i ciepłe kurtki zostaną głęboko schowane, w garderobie zostaje niewiele rzeczy ciepłych. Ze względu na dużą zmienność pogody w porze przejściowej, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Najlepszy sposób na taką pogodę to ubieranie się na tak zwaną cebulkę, czyli zakładanie na siebie kilku warstw ubrań, aby w razie potrzeby zdjąć wierzchnią warstwę. Zasada jest tu jedna, każda warstwa powinna być cienka i przewiewna, aby ciało się nie pociło. Na wczesnowiosenne i wczesnojesienne spacery, nawet jeśli dzień zapowiada się słonecznie, warto zawsze zabierać dodatkową bluzę lub cienką kurtkę, najlepiej z kapturem, który chroni głowę przed wiatrem. Dobrym pomysłem jest również zakup przejściowej czapki i cienkiej bawełnianej apaszki lub cienkiego komina.

O ile osoba dorosła potrafi rozpoznać moment, kiedy nie czuje się komfortowo w swoim ubraniu, o tyle dziecko już takiej umiejętności nie ma. Rodzice natomiast nie zawsze są w stanie rozpoznać, czy dziecko się nie przegrzewa, ponieważ chłodne rączki lub stópki nie zawsze są znakiem, że jest mu zimno. Jedynym sposobem pozwalającym na ocenę komfortu termicznego dziecka jest obserwacja jego zachowania – płacz może być znakiem, że mu gorąco lub zimno, a także sprawdzanie jego karku lub pleców – jeśli są spocone, oznacza to że się przegrzewa. Wiele też zależy od tego, czy dziecko samodzielnie chodzi, czy siedzi w wózku – im więcej się rusza, tym mniej warstw ubrań potrzebuje, by było mu wystarczająco ciepło.

Rodzaje tkanin

Ze względu na swoje pochodzenie, tkaniny dzielą się na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Tkaniny naturalne mogą mieć pochodzenie roślinne (bawełna, len) lub zwierzęce (wełna owcza, alpaka, kaszmir). Ze względu na to, charakteryzują się wieloma unikalnymi cechami, których nie mają ich sztuczne odpowiedniki. Przede wszystkim, są bardzo przewiewne i oddychające, odporne na wysokie temperatury, zapewniają doskonałą termoizolację, dzięki czemu ciało się nie poci i nie przegrzewa. Tkaniny sztuczne są wykonane z celulozy, a zatem są produktem pochodnym odpowiedniej obróbki włókna naturalnego, natomiast tkaniny syntetyczne produkuje się z polimerów, nie występujących w warunkach naturalnych. Te ostatnie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale mają też szereg wad, przeważających nad zaletami, m.in. niski współczynnik odprowadzania wilgoci i słaba cyrkulacja powietrza. W rezultacie, są one mało przewiewne i niekomfortowe w noszeniu.

Jakie tkaniny wybierać?

Przejściowe ubrania powinny być bardzo uniwersalne i, niezależnie od warunków atmosferycznych, muszą być wygodne i komfortowe w noszeniu. Komfort termiczny pełni tu szczególną rolę ze względu na szybko i często zmieniającą się pogodę oraz duże skoki temperatury. Wybieraj tkaniny przewiewne, oddychające, w których nie zgrzejesz się i nie spocisz. Z tego względu, najbardziej polecane są tkaniny naturalne, najlepiej certyfikowane.

Tkanina bawełniana

Włókna bawełniane pozyskuje się z rośliny o tej samej nazwie. Są bardzo miękkie, odporne na uszkodzenia i komfortowe w użytkowaniu. Ubrania z bawełny charakteryzują się przewiewnością i dobrą chłonnością, dzięki czemu zapewniają odpowiednią termoregulację.

Tkanina lniana

Tkaniny z lnu są odporne na rozciąganie i uszkodzenia, minusem jest ich podatność na gniecenie, przez co ciężko się je prasuje. Często występują w domieszce z innymi włóknami naturalnymi, na przykład z bawełną lub wełną, stosuje się je również do uszlachetniania włókien syntetycznych lub sztucznych.

Tkanina wełniana

Wełna jest pozyskiwana z sierści niektórych zwierząt, takich jak owca, lama, koza, alpaka. To tkanina niezwykle przewiewna, a jednocześnie zapewniająca ciepło, łatwo pochłania i odprowadza wilgoć i wykazuje odporność na uszkodzenia.

Dresówka

Dresówka powstaje z włókna bawełnianego i zwykle stosuje się ją do szycia ubrań casualowych, całorocznych. To bardzo elastyczny i dobrze rozciągliwy materiał, ceniony za swoją miękkość i świetną przewiewność. Ubrania z dzianiny dresowej są bardzo wygodne w noszeniu i zapewniają doskonały komfort termiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj