Rozwój osobisty dziecka to proces długotrwały podczas, którego maluch uczy się wielu czynności zarówno społecznych, wychowawczych, fizycznych jak i intelektualnych. W wieku każdego dziecka przychodzi również moment, w którym powinien rozpocząć edukację dydaktyczną związaną z nauką czytania i pisania. Kiedy zacząć uczyć malucha literek i cyferek? W jaki sposób nauczać czytania i pisania?

Kiedy zacząć uczyć malucha literek i cyferek.

Początek nauki pisania i czytania powinien być uzależniony od rozwoju intelektualnego dziecka. Pierwsze kroki powinny przypominać zabawę, a nauka nie może być wymuszona i stresująca. Wiele dzieci już w wieku przedszkolnym wyraża chęć poznania poszczególnych znaków graficznych, a możliwość nauki ich, ograniczona może być niewykształconą motoryką małą. Pierwsze próby poznawania literek i cyferek można zacząć już wieku kilku miesięcy, a naukę prawidłowo okresie późno przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Nauka może być uskuteczniania zarówno w domu, jak i podczas zajęć dydaktycznych poprowadzonych na terenie przedszkola czy szkoły. Każde dziecko powinno wyrabiać nawyk odwzorowywania literek i cyferek, jak również odróżniać je i wyróżniać spośród innych znaków.

W jaki sposób nauczać czytania i pisania?

Pierwszy kontakt dziecka z literkami może odbywać się już w wieku kilku miesięcy. Przeprowadzone badania, potwierdziły, iż już w najmłodszych latach dziecko powinno przyzwyczajać wzrok do kształtu i charakterystyki poszczególnych literek. Nowoczesne metody mówią o tym, że nauka powinna mieć charakter całościowy, a pierwsze próby rozpoznania słów powinny odbywać się za pomocą fiszek i dopasowywania ich do realnych przedmiotów czy zdarzeń.

Okres przedszkolny i szkolny to czas szczegółowej nauki znaków graficznych. Nauka powinna być powiązana z zabawą, a pierwsze próby pisania lub rozpoznawania liter i liczb przyjemnie kojarzone przez dziecko. Kształcenie nawyków ruchowych ręki, pozwoli na ładne pisanie oraz odwzorowywanie znaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj