Nauka słów i literek jest dla dziecka dużym wyzwaniem. Nie da się ukryć, że jest ich dużo, a poprawna wymowa potrafi sprawiać problem nawet dorosłym. Co więcej, niektóre głoski są znacznie trudniejsze do opanowania niż inne. Częstym problemem jest np. kłopotliwa litera „r”. Jak nauczyć dziecko mówić, by prawidłowo radziło sobie z jej wymową? Poznaj kilka porad, które pomogą Ci skutecznie uporać się z tym zadaniem!
Na wstępie warto zaznaczyć, że kłopoty z wymową „r” wcale nie muszą oznaczać istotnych problemów. Ta skomplikowana głoska wymaga odpowiedniej sprawności i pracy języka. Rozwój tego typu umiejętności jest kwestią indywidualną i zdarza się, że niektóre pociechy potrzebują trochę więcej czasu na naukę poprawnej artykulacji. Pamiętaj, że najmłodszych nie powinno się zmuszać do ćwiczeń, ponieważ mogą one przynieść efekt odwrotny i spowodować późniejsze kłopoty z wymową. Przyjrzyjmy się temu, jak nauczyć dziecko mówić problematyczne „r”, by uniknąć tego typu komplikacji.
Uczymy dziecko mówić „r” – na co warto zwrócić uwagę?
Problemy z prawidłową wymową kłopotliwego „r” mogą utrzymywać się aż do szóstego roku życia. Jest to okres, w którym aparat mowy jeszcze się kształtuje, dlatego jeśli pojawiają się problemy, to nie ma powodów do nadmiernego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że nie możesz pomóc dziecku w opanowaniu tej umiejętności. Jak nauczyć dziecko mówić, by uniknąć późniejszych problemów z poprawnością artykulacji? Jednym z kluczowych kroków jest nauka różnic między poszczególnymi głoskami – szczególnie „l” i „r”. Stopniowe przyswojenie takiej wiedzy będzie bardzo pomocne w kształtowaniu poprawnej wymowy.
Jak nauczyć dziecko mówić, by radziło sobie z „r”? Wykorzystaj zabawę!
Pamiętaj, że nauka poprawnej wymowy nie musi mieć nic wspólnego z mozolnymi ćwiczeniami. Wiele z aktywności, które służą prawidłowej artykulacji, ma formę atrakcyjnych zabaw! Takie ćwiczenia z pewnością przypadną dziecku do gustu i nie zniechęcą go do pracy nad wymową. Jak nauczyć dziecko mówić poprawnie, jeśli „r” sprawia mu problem? Oto kilka zabaw, które sprawdzą się znakomicie:
1. Zaproponuj dziecku zabawę w naśladowanie i wykorzystaj w niej słowa, które zwierają literę „r”, np. „dryń dryń” czy „prrr”.
2. Wykorzystaj ćwiczenia dedykowane giętkości języka. Do tego typu zabaw należy np. śpiewanie melodii, które mają w sobie literę „l”. Ciekawą aktywnością może być także naśladowanie odgłosu, który towarzyszy ssaniu cukierka. Doskonale sprawdzi się również używanie języka do wypychania policzków.
3. Pamiętaj, że dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Warto to wykorzystać w codziennej nauce nowych umiejętności. W obecności dziecka staraj się regularnie używać słów, które zawierają problematyczną literę. Zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że pociecha zapamięta sposób, w jaki je wymawiasz.
Odkryj możliwości, jakie daje Ci nauka przez zabawę!
Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko mówić, czy zależy Ci na tym, by Twoja pociecha zaczęła liczyć lub czytać, atrakcyjne ćwiczenia to strzał w dziesiątkę! Jeśli rozglądasz się za materiałami, które umożliwią Ci edukacyjne zabawy z dzieckiem, znajdziesz je np. w sklepie Wczesna Edukacja. To miejsce dedykowane przyjaznej nauce dla najmłodszych od pierwszych miesięcy życia.