Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, razem z nim pojawiają się też liczne ubranka, akcesoria i zabawki przeznaczone specjalnie dla dzieci. Choć w sklepach znajdziemy wiele różnorodnych, kolorowych i przyciągających uwagę produktów, to wybór konkretnej rzeczy wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko otaczało się bezpiecznymi, ciekawymi i rozwijającymi zabawkami. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak odnaleźć się w świecie pełnym zabawek dla dzieci, zwłaszcza jeśli dopiero debiutujemy w rolach mamy i taty.

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci?

To pytanie pojawia się chyba najczęściej, gdy stajemy w sklepie przed półką z zabawkami dla dzieci i chcemy kupić coś dla naszej pociechy. Jak sprostać temu zadaniu? Oto kilka podpowiedzi.

  • W pierwszej kolejności, zwracajmy uwagę na rekomendacje producentów – na opakowaniach lub metkach znajduje się informacja o tym, dla jakiego wieku przeznaczona jest dana zabawka.
  • Dla najmłodszych dzieci najlepiej wybierać proste jedno- lub kilkuelementowe kontrastowe zabawki, które będą dla nich bezpieczne i pomogą im poznawać świat w pierwszych miesiącach życia.
  • Zwróćmy też uwagę na sposób pielęgnacji konkretnych produktów – najlepiej, aby można je było wyprać lub umyć pod bieżącą wodą.
  • Jeśli chcemy, aby zabawka rosła razem z dzieckiem, możemy zdecydować się na modułowe produkty, do których za jakiś czas dokupimy kolejne, bardziej złożone elementy lub akcesoria.

Sensoryczne zabawki dla dzieci i niemowląt

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą podczas pierwszej selekcji i ułatwią wybór kilku spośród wielu innych zabawek dla dzieci. Teraz czas skupić się na tym, jakie zalety mogą mieć zabawki dla najmłodszych i jak wpływają one na ich rozwój.

Dla maluchów w pierwszych miesiącach życia dobrym wyborem będą zabawki sensoryczne, które mają za zadanie aktywizować zmysły dziecka i wspierać rozwój jego małej motoryki. W ten sposób maluch poznaje otaczający świat i uczy się reagować na sensory oddziałujące na wzrok, słuch czy dotyk. Zabawki sensoryczne powinny być kolorowe, składać się z materiałów o różnych fakturach, wydawać dźwięki.

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa, który towarzyszy maluchom już od pierwszych dni ich życia. Warto pamiętać o tym, że służą one nie tylko rozrywce, ale przede wszystkim pełnią funkcję edukacyjną i to na każdym etapie rozwoju. Wybierajmy zatem zabawki, które są nie tylko ładne, ale przede wszystkim odpowiadają potrzebom dzieci i są jak najlepiej dopasowane do ich zdolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj