Pływanie przynosi nam szereg korzyści zdrowotnych, zatem warto zadbać o to by stało się naszym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Ten rodzaj aktywności fizycznej pomaga odciążyć stawy, z którymi często mamy problemy – najczęściej są to dolegliwości bólowe. Ćwiczenia w wodzie korygują także wady postawy – wzmacniają mięśnie, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie całego ciała. Co istotne, dobrze pobudzają układ krążenia do działania, dzięki czemu możemy uniknąć poważnych chorób serca. Pływanie redukuje stres, przez co jest w szczególności zalecane osobom cierpiącym na depresję. Poprawa nastroju po powrocie z pracy gwarantowana!

Naukę pływania możemy rozpocząć w każdym wieku, korzystając z pomocy instruktora i używając pomocnego narzędzia w postaci deski. Najwięcej zalet z naszego hobby uzyskamy wybierając dobrej jakości sprzęt i stosując od samego początku dobrą technikę pływania.

Czy deska do nauki pływania jest niezbędna?

Deska należy do podstawowego sprzętu podczas nauki pływania i aby nas do tej nauki zachęcić, wykonana jest z przyjemnego w dotyku, piankowego materiału. Często posiada kolorowe nadruki, by uprzyjemnić naukę również dzieciom. Do dyspozycji pływaków są różne wielkości desek, a także bojki „ósemki”, które pozwalają na wzmacnianie i rozbudowywanie mięśni rąk, zazwyczaj dość słabych w porównaniu z mięśniami nóg.

Zanim jednak podejmiemy się nauki pływania przy wykorzystaniu deski, musimy uzmysłowić sobie, że wcale nie jest ona powodem do wstydu. Osobie posługującej się tym akcesorium, powinna raczej zapewnić poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Używanie tego pomocnego narzędzia do izolowania ruchów kończyn górnych lub dolnych, daje nam również wiele innych zalet, opierających się na wyćwiczeniu różnych technik pływackich. Trening przy wykorzystaniu deski pozwala początkującym na pokonywanie całej długości basenu, zaś osobom bardziej zaawansowanym pozwala na urozmaicenie go. Może też być dobrą pomocą w odetchnięciu na środku basenu podczas długiego męczącego treningu, a nawet posłuży nam jako „kółko ratunkowe” w momencie gdy złapie nas skurcz!

Poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie

Deska do pływania pomaga w zwalczeniu lęku przed wodą, następnie wykorzystywana jest do treningu równowagi w utrzymywaniu się na wodzie. Możliwość trzymania deski daje osobie rozpoczynającej naukę pływania poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu łatwiej jest się jej przełamać do poczynienia pierwszych kroków nauki. To właśnie dzięki niej większość osób w ogóle decyduje się na rozpoczęcie nauki. Osoby znajdujące się na basenie, z pewnością zauważą osobę z deską i zachowają większą ostrożność, by nie uderzyć lub nie pochlapać wodą osoby uczącej się. Najlepiej, jeśli treningi z użyciem deski będą wykonywane pod nadzorem ratownika, który pokaże ćwiczenia, skoryguje ewentualne błędy i doda nowicjuszowi pewności siebie. Nauka z deską i trenerem, będzie najbardziej owocna, bo wtedy najskuteczniej ujarzmimy swój strach.

Pomoc w nauce technik pływackich

Wykorzystanie deski pomocne jest nie tylko w opanowaniu różnych stylów pływackich, rozpoczynając naukę od podstaw, ale także znacznie wspomaga naukę różnych technik pływackich w przypadku posiadania już większych umiejętności w tej dziedzinie. Poprawne wykonywanie techniki pływackiej znacznie ułatwia pływanie i jest o tyle ważne, że zapobiega kontuzjom. Ćwiczenia z użyciem deski opierają się na koncentracji na jednej części ciała i zablokowaniu ruchów drugiej, dzięki czemu można idealnie wypracować ułożenie kończyn oraz ich ruchy, skupiając się tylko i wyłącznie na jednej partii. Wykorzystując tę metodę, masz pewność że dobrze wypracujesz ruchy nóg, następnie rąk, skupisz się też bardziej na wyeliminowaniu błędów w Twoim stylu.

Deska do pływania jest bardzo pomocnym narzędziem (sprawdź modele dostępne tutaj: https://www.asport.pl/k/296/deski-do-plywania/). Pomaga zwalczyć lęk przed wodą, a także usprawnia wykonywanie technik pływackich.Dzięki desce nauka będzie owocna, a pływanie stanie się wkrótce naszym hobby!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj