Rozszerzanie diety

Po etapie karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym na każdego rodzica oraz jego pociechę czeka etap rozszerzania diety. Wielu osobom termin ten kojarzy się z przestrzeganiem ścisłych reguł oraz kolejnością dodawanych pokarmów. Nie musi być to jednak takie straszne, na jakie w pierwszej chwili to wygląda! Powinien to być czas, w którym rodzic uczy dziecko smaków, pokazuje jak ważną częścią naszego życia jest owy zmysł!

Kilka  prostych zasad, czyli jak nie zwariować!

Najważniejszą kwestią jest wybranie dobrego momentu, w którym maluch będzie gotowy do rozszerzenia diety. Zazwyczaj ten czas przypada między czwartym, a szóstym miesiącem życia. Ważna jest również odpowiedzialność. To rodzic ma władzę nad tym, co poda do jedzenia swojemu dziecku! Zaufanie do samego siebie oraz brak pochopności w działaniu mogą okazać się kluczowe.

Pierwsze w jadłospisie malucha powinny pojawić się warzywa, następnie owoce i produkty zbożowe. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo obserwując reakcję dziecka. Możliwe jest, iż maluch będzie miał alergię na któryś z pokarmów!

Czego niemowle nie może zjeść?

Lista rzeczy, które są zdecydowanie zabronione w diecie u niemowlaka nie jest bardzo skomplikowana, ani trudna do zapamiętania. Dziecko nie może jeść żadnego rodzaju surowego mięsa, ani jaj. Nie powinno się mu podawać również jako napoju mleka krowiego, koziego oraz ryżowego. Szczególnie niebezpieczne dla niego mogą okazać się grzyby, miód, cukier oraz sól.

Jedzenie powinno zawsze pochodzić z bezpiecznego oraz sprawdzonego źródła!

Skutki podawania dziecku nieodpowiedniego jedzenia

Podawanie niemowlętom nieodpowiednich dla nich produktów może wiązać się z poważnymi problemami żołądkowymi oraz zatruciami. Te z kolei mogą prowadzić do powikłań, na przykład nieodwracalnych uszkodzeń narządów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj