Wiskoza jest dobrze znanym włóknem w branży odzieżowej i bardzo cenionym. Wszelkie wątpliwości co do jakości i właściwości tej tkaniny są związane wyłącznie z bardzo niewielką wiedzą na jej temat. Czasem nawet nie jesteśmy świadomi tego, jak wiele ubrań mamy w swojej szafie właśnie z wiskozy. Jest niezwykle lekka i przewiewna, niektórzy porównują ją nawet do jedwabiu. Być może trochę na wyrost, choć z jakiegoś powodu porównanie takie funkcjonuje w obiegowej opinii, a zwolenników tkanina ta ma z pewnością o wiele więcej niż przeciwników. Poznaj właściwości i zalety wiskozy i już teraz sprawdź, czy tkanina ta już gości w twojej szafie.

Wiskoza – tkanina naturalna, sztuczna czy syntetyk?

W powszechnej opinii materiały sztuczne są uważane za gorsze jakościowo w porównaniu z tkaninami naturalnymi. Przyczyną takiej opinii jest niewiedza na temat pochodzenia tkanin. Ich podstawowe dzielenie na tkaniny naturalne, sztuczne i syntetyczne wynika bezpośrednio z ich pochodzenia i sposobu produkcji. Tkaniny naturalne powstają z włókien roślinnych (m.in. bawełna, len) lub zwierzęcych (m.in. wełna owcza, alpaka). Faktycznie, odznaczają się one unikalnymi właściwościami, które nie zawsze można zapewnić innym rodzajom włókien. To przede wszystkim wyjątkowa przewiewność, odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia.

Włókna syntetyczne produkowane są z polimerów, które nie występują w sposób naturalny w przyrodzie, a zatem są całkowicie sztucznym tworem ludzkiej działalności. Są one z całą pewnością bardziej wytrzymałe, ale mają bardzo niski współczynnik odprowadzania wilgoci i nie zapewniają prawie wcale cyrkulacji powietrza. Włókna sztuczne powstają z naturalnego surowca, jakim jest celuloza drzewna, poddanym właściwej obróbce. W wyniku takiego procesu technologicznego, powstaje włókno o właściwościach bardzo zbliżonych do tych, które są charakterystyczne dla włókien naturalnych. W taki właśnie sposób powstaje wiskoza, tkanina produkowana z celulozy różnych rodzajów drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych. Ze względu na zastosowaną technologię, jedne włókna będą bardziej podobne do jedwabiu, a inne do bawełny lub wełny, przez co różne też będą ich właściwości.

Tkaniny ze sztucznych włókien

Tkaniny ze sztucznych włókien są produktem skomplikowanych procesów technologicznych, w których głównym produktem bazowym jest celuloza drzewna. Oczywiście, w procesach tych stosuje się również różne rodzaje obróbki chemicznej, ale zawsze bazuje się na naturalnym włóknie. Powstałe w ten sposób włókno ma wiele wspólnego z tkaniną naturalną i często potrzeba wprawnego oka, aby odróżnić je od siebie. Odzież ze sztucznych tkanin jest przez to bardzo wygodna w noszeniu, nie niszczy się łatwo i długo utrzymuje swój pierwotny wygląd. Ponadto, doskonale się sprawdza w porze letniej, nawet w czasie upałów, dzięki bardzo dobrej cyrkulacji powietrza. W przeciwieństwie do odzieży z tkanin naturalnych, jest mniej odporna na wysokie temperatury, a także bardziej podatna na gniecenie.

Właściwości wiskozy i sekret jej popularności

Wiskoza to tkanina niezwykle przewiewna i z tego względu niektórzy chcą ją zaliczać do tkanin naturalnych. Ze względu jednak na proces produkcji, jest to bez wątpienia włókno sztuczne, chociaż powstałe na bazie naturalnych surowców. Jej produkcja jest bardzo przyjazna dla środowiska, a jej użytkowanie – przyjazne dla skóry. Ubrania z niej uszyte są zatem przewiewne, nie powodują żadnych podrażnień i przegrzewania się ciała, zapewniając bardzo wysoki komfort noszenia. Włókna wiskozy może występować samodzielnie lub jako domieszka do innych włókien, najczęściej naturalnych – takich jak wełna, jedwab lub bawełna. Zdarza się, że w celu uszlachetnienia tkaniny stosuje się ją też jako domieszkę do syntetycznych włókien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj