Kolka u niemowląt to dość częsta przypadłość. Pojawia się na ogół między 4 a 6 tygodniem życia dziecka, ale możemy zaobserwować ją także wcześniej. Mimo tego, iż jest to częsta przypadłość, nadal nie wiadomo jaka jest przyczyna tej dolegliwości. To czy nasze dziecko karmione jest naturalnie czy butelką nie ma większego znaczenia, w obu przypadkach kolka może się pojawić. W tym artykule podamy sprawdzone sposoby na te przypadłość.

Jakie są objawy kolki niemowlęcej?

O kolce niemowlęcej możemy mówić kiedy nasze dziecko ma następujące objawy:

  • dziecko ma napięty brzuch, podkurcza nogi, pręży się;
  • płacz dziecka jest nagły i wyjątkowo głośny ;
  • przytulenie pomaga tylko na chwilę, a potem znów dziecko płacze.

Jakie możemy wyodrębnić sposoby łagodzące kolkę?

Sposobów, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości bólowe podczas kolki, jest na pewno kilka. Trzeba jednak wiedzieć, że na każde dziecko działa co innego, dlatego czasem trzeba przetestować i sprawdzić jaka metoda będzie dla naszego dziecka najlepsza i najbardziej skuteczna.

Jednym ze sposobów jest masaż brzucha dziecka. Działa on kojąco i rozluźniająco. Brzuch dziecka należy gładzić ruchami kolistymi, zaczynając od pępka. Inną metodą może być ogrzanie brzuszka dziecka. Możemy to zrobić ręcznikiem lub małym termoforem. Niektórym dzieciom pomaga także ciepła kąpiel. Kolejnym działaniem, jakie możemy w tej sytuacji podjąć, jest położenie sobie dziecka przodem do nas, na naszym ciele. Dziecko słysząc bicie serca rodzica oraz jego ciepło będzie miało możliwość rozluźnienia się. Są niemowlaki, którym przy ataku kolki pomaga rytmiczne kołysanie. Jest im ono znane z czasu przed urodzeniem, więc jest dla nich kojące. Możemy także spróbować puszczać dziecku monotonne, spokojne dźwięki, które pozwolą go wyciszyć. Te wszystkie sposoby mogą okazać się pomocne przy kolce, ale czasem po prostu trzeba ten czas przeczekać, to mija.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj