Narodziny dziecka to niewątpliwie w każdej rodzinie wydarzenie wyjątkowe. Do porodu należy się jednak odpowiednio przygotować. Pary uczęszczają więc wspólnie na zajęcia do szkoły rodzenia oraz szykują wyprawkę. Niesamowicie ważny jest również wybór szpitala, w którym będziemy rodzić. Ostatnio coraz modniejsze są porody rodzinne. Czy takie rozwiązanie jest jednak dobre i czy warto je wybrać?

Zalety porodu rodzinnego – jakie są?

Z całą pewnością poród rodzinny nie stał się jeszcze standardem. Na pewno jednak współcześnie jest znacznie więcej przypadków towarzyszenia partnerce przy porodzie niż w przeszłości. Nie da się ukryć, że wiele kobiet wymaga wręcz tego, aby ich partner był przy porodzie. Należy jednak pamiętać, aby nie naciskać ojca dziecka na towarzyszenie przy jego narodzinach. To musi być wspólna decyzja obojga rodziców. Niewątpliwie zaletą porodu rodzinnego jest to, że dzięki obecności partnera rodząca czuje się pewniej. Poród jest bowiem wydarzeniem trudnym i bolesnym. Kobiety nierzadko obawiają się porodu. Obecność bliskiej osoby może znacząco ułatwić akcję porodową. Poza tym, podczas porodu rodzinnego może utworzyć się ogromna więz między matką, ojcem a nowo narodzonym maleństwem.

Kiedy mężczyzna nie powinien brać udziału w porodzie?

Nie ulega wątpliwości, że pomimo licznych zalet porodu rodzinnego, posiada on również swoje wady. W niektórych sytuacjach mężczyzna nie powinien bowiem uczestniczyć przy porodzie. Przede wszystkim porodu rodzinnego powinni unikać panowie, którzy niedobrze reagują na widok krwi i cierpienia swojej ukochanej. Taki mężczyzna mógłby bowiem zemdleć podczas porodu, a tym samym przyczynić się do tego, że jego partnerka poczuje się niepewnie. Rodząca kobieta będzie więc musiała martwić się wtedy nie tylko o siebie i dziecko, ale również o swojego partnera czy męża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj