Czy wiesz, że aż u 80% dzieci w wieku od 6 do 12 lat stwierdzono próchnicę na zębach? Okazuje się, że daleko nam jeszcze do stosowania dobrych nawyków w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że na stan uzębienia wpływ ma nie tylko wdrożona codzienna dieta czy uwarunkowania genetyczne. To właśnie od nas zależy, w jakim stanie będą zęby naszych dzieci i to my mamy rozpocząć odpowiednią profilaktykę, by wizyty u stomatologa w przyszłości wiązały się jedynie z kontrolą stanu zębów, a nie koniecznością ich długiego, bolesnego i kosztownego leczenia.

Kiedy zacząć dbać o jamę ustną?

Najczęściej rodzice kupują dziecku pierwszą szczoteczkę, kiedy w buzi pojawiają się mleczaki. Zatrważające jest to, że nadal ogromna liczba dorosłych nie zachęca swoich latorośli do pielęgnacji mlecznych ząbków, a kiedy pojawi się na nich próchnica, te nie są leczone. Trzeba obalić mit, zgodnie z którym mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Okazuje się, że ich stan ma ogromny wpływ na zęby stałe. Kształtowanie dobrych nawyków i wykorzystywanie w tym celu odpowiednich akcesoriów jest więc priorytetem, by w przyszłości najmłodsi mogli cieszyć się zdrowym, pełnym blasku uśmiechem.

O higienę jamy ustnej należy dbać już od pierwszych dni życia dziecka. Nieprawdą jest, że pierwsza szczoteczka dla niemowlaka powinna być kupiona po pojawieniu się ząbków. Warto dbać już o dziąsła oraz język, przecież na nich mnoży się mnóstwo bakterii. Pamiętać powinni o tym przede wszystkim rodzice tych dzieci, które spożywają pokarmy nocą, na przykład są przyzwyczajone do nocnego karmienia piersią czy picia mleka z butelki.

Dziąsła należy przemywać nawet kilka razy dziennie, po każdym posiłku. W tym celu można użyć nasączony rumiankiem lub przegotowaną wodą wacik. Doskonale sprawdzi się też szczoteczka silikonowa dla niemowląt, zakładana na palec. Ta nie tylko oczyści dziąsła z resztek pokarmu, ale też da ulgę podczas ząbkowania. Silikonowa nakładka posiada specjalne wypustki, które działają jak masaż.

Kiedy pojawi się już pierwszy ząbek, silikonową szczoteczkę do mycia samych dziąseł trzeba zamienić na szczoteczkę z miękkim włosiem. Wtedy też należy nabyć pierwszą pastę do mycia zębów, z odpowiednim przeznaczeniem. Od tej pory dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Pierwsze próby szczotkowania mogą zakończyć się niepowodzeniem. Dzieci chętnie zlizują pastę ze szczoteczki, nie potrafią też jeszcze dokładnie szczotkować całego uzębienia. W tej pracy powinni pomóc im dorośli.

Uwaga

Tylko systematyczne szczotkowanie zębów sprawi, że czynność ta stanie się nawykiem, o którym dzieci nie będą zapominać. Mycie zębów nigdy nie powinno wiązać się z przykrym obowiązkiem, a najmłodszych zachęcać można smakową pastą czy kolorową szczoteczką. Rodzice muszą jednak pamiętać, że należy je dobierać odpowiednio do wieku dziecka oraz stanu uzębienia. Szczoteczki trzeba też regularnie wymieniać, średnio raz na 2-3 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj