Ból głowy nie jest miłym uczuciem. Niestety, pojawia się w różnych okolicznościach, w których nie powinien. Jest wiele przyczyn tego typu dolegliwości. Ból może być związany z czynnikami atmosferycznymi, chorobą, zmęczeniem, a nawet odwodnieniem organizmu. Jeśli jest on jednostkowy i występuje relatywnie rzadko, z pomocą przychodzą znane i powszechnie dostępne środki farmaceutyczne w postaci leków przeciwgorączkowych lub przeciwbólowych, które możemy zakupić bez recepty. Jeśli, natomiast, są to dolegliwości powracające i utrudniające lub uniemożliwiające nam normalne funkcjonowanie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowym aspektem, którego nie wolno bagatelizować jest ból głowy u dzieci. W tym przypadku z wyjątkową ostrożnością powinniśmy podchodzić do stosowania wszelkich leków samodzielnie. Większość z nich przewiduje dawkowanie dla osób dorosłych i zawiera składniki, które w większej ilości mogą wywołać niepożądane skutki dla zdrowia.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy u dzieci

Wśród wielu przyczyn, które mogą wywołać ból głowy u dzieci, można wyróżnić najczęściej:

  1. Ból głowy wywołany zapaleniem zatok. Jeśli zauważymy, że ból u dziecka dotyczy głównie przedniej części głowy, a jego nasilenie następuje zwłaszcza w sytuacji kiedy pochyla głowę, możemy być niemal pewni, że dolegliwości wywołane są stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Dodatkowym objawem będzie towarzyszący katar oraz niedrożność nosa. W tym przypadku oczywiście, można zastosować leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, ale przede wszystkim należy wdrożyć leczenie dróg oddechowych.
  2. W okresie dzieciństwa istotnym czynnikiem wywołującym ból głowy może być stres. Dorośli wypracowali liczne mechanizmy walki z nim i ograniczania jego ilości. Dzieci, natomiast, nie zawsze potrafią stawić mu czoła, co może skutkować bólem w okolicy czoła, potylicy lub części skroniowej. Źródłami stresu mogą być różnego rodzaju czynniki, takie jak: sytuacja w domu, stosunki między rówieśnikami czy problemy w szkole. W tym przypadku, lek przeciwbólowy powinien być zastosowany jedynie doraźnie. Docelowo, natomiast, najlepsza będzie rozmowa z dzieckiem, a w cięższych przypadkach wizyta u psychologa.
  3. Tryb życia, bez wątpienia, wpływa na nasze samopoczucie. Młody organizm, którego odporność jest zdecydowanie mniejsza niż u osoby dorosłej, jeszcze bardziej odczuje nawet krótkotrwałe zmiany i odstępstwa od higienicznego trybu życia. To właśnie długotrwałe spędzanie czasu przed komputerem, telewizorem czy ekranem telefonu komórkowego, a w konsekwencji brak wystarczającej ilości snu, stres i zbędne emocje mogą być przyczyną doświadczania bólu głowy. Należy pamiętać, że głównym zmysłem, z jakiego korzystamy, w trakcie wymienionych czynności jest wzrok. Soczewka oka stale podejmuje czynności w celu dostosowania się do zmieniającego się obrazu. Po pewnym czasie, może to wywołać ból oczu, a w konsekwencji również ból głowy. Najlepszym lekarstwem będzie wtedy odpoczynek i znaczne ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem.
  4. Niedotlenienie organizmu i brak aktywności fizycznej wśród dzieci wydają się być elementem charakterystycznym obecnych czasów. Godziny spędzone na świeżym powietrzu i grze w piłkę zastąpił czas spędzany przez komputerem, książkami lub na zajęciach dodatkowych. Nie bez powodu, duże znaczenie przypisuje się do powiedzenia „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Brak powietrza, ruchu oraz długotrwała statyczność otoczenia może powodować u dzieci i dorosłych ból głowy. W przypadku zaobserwowania takich objawów u dziecka, powinno się zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej wykonywanej przez dziecko, zwłaszcza na świeżym powietrzu.
  5. Może być również tak, że ból wywołany jest innymi schorzeniami i jest jedynie pobocznym efektem złego stanu zdrowia. Uznać należy, że ból głowy może być oznaką na przykład zakażenia, infekcji wirusowej, ospy wietrznej czy chociażby gorączki trzydniowej. Częstokroć, towarzyszy tym chorobom gorączka i ogólne obniżenie samopoczucia. W takiej sytuacji zasadne może okazać się zastosowanie leków przeciwgorączkowych dla dzieci. Skutecznie obniżają gorączkę oraz działają przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, że jest to zastosowanie jedynie doraźne, poprzedzające wizytę u lekarza.
  6. Ból głowy może być wywołany także głodem. Dzieci wielokrotnie zastępują pełnowartościowe posiłki słodyczami. Niedożywiony organizm nie tylko ma trudności z przyswojeniem wiedzy i prawidłowym funkcjonowaniem. W takim przypadku, należy zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje makro- i mikroskładników jakie dziecko spożywa w ciągu dnia. Na pewno istotne będzie również ograniczenie ilości słodyczy i zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Wskazane powyżej przyczyny i sposoby walki z bólem głowy u dzieci to jedynie te, które występują najczęściej. Leki powinny być stosowane jedynie ostatecznie. Dodatkowo powinniśmy zadbać o odpowiedni wypoczynek oraz nawodnienie. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na ten temat warto zapoznać się również z artykułem ból głowy u dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj